کلینیک تخصصی دندانپزشکی دانا

01332113030

از 9 الی 20

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

 

سوالات متداول 

چرا ايمپلنت پیشنهاد میشود ؟”

افرادي که به هر علتي دندان ازدست داده باشند کانديد ايمپلنت هستند. ايمپلنت جهت جايگزيني دندان تا بازسازي همه دندانها را در بر مي گيرد. در مورد از دست دادن يک يا چند دندان ديگر نيازي به تراش دندانهاي مجاور بعنوان پايه پروتز نيست. ايمپلنت داخل استخوان قرار مي گيرد و روکش روي همان ايمپلنت بدون اتکاء به دندانهاي مجاور قرار داده مي شود.

مزایای کاشت دندان؟”

 ثابت است و دیگر نیازی به خارج کردن پروتز از دهان خود ندارید . – در روش ایمپلنت ،مانند دیگر درمانها نیاز به تراشیدن دندانهای سالم مجاور نیست . – ظاهر دندان ایمپلنت بسیار شبیه دندان طبیعی بوده و با دندان طبیعی تفاوت ظاهری ندارد. – در هنگام صحبت کردن و غذا خوردن احساس راحت و خوبی خواهد داشت . – از تحلیل استخوان و پیری زودرس صورت جلوگیری می کند.

طول عمرهای ایمپلنت ها ی دندانی چقدر است ؟

با پیشرفت هایی که دندانپزشکی نوین داشته انتظار می رود بیشتر ایمپلنت ها عمر نا محدودی داشته باشند البته طول عمر یک درمان ایمپلنت بستگی به عوامل متعددی دارد که بهداشت ونحوه نگهداری توسط بیمار ، قطر و طول ایمپلنت ، توزیع صحیح نیروها روی ایمپلنت موثرند .

نقش ایمپلنت در حفظ استخوان فک چیست؟

حجم استخوان فک علاوه بر کارآیی آن بعنوان محافظ ریشه دندان در ظاهر افراد هم تاثیر به سزائی دارد. ایمپلنت های دندانی در نقاطی که دندان از دست رفته است می توانند حجم استخوان فرد را حفظ کنند و با بهبود ظاهر صورت در بهبود کیفیت زندگی افراد تاثیر به سزائی بگذارند.

چه مواد غذایی برای سلامت دهان و دندان اطفال ضروریست؟

۱- مواد غذایی غنی از آهن مانند حبوبات شامل لوبیا عدس
۲- پروتئینها شامل گوشت قرمز،؛ تخم مرغ؛پروتئین حیوانی؛ شیر و بادام زمینی و جوانه ها سرشار از پروتئین هستند.
۳- سبزیجات شامل ؛ کاهو؛ کلم سبز؛ و جعفری و جعفری
۴- ویتامینها شامل میوه جات مختلف کدو حلوایی، هویج، سیب‌ زمینی و بروکلی مملو از ویتامین A هستند.

مسواک زدن دندان ها، چه قدر باید طول بکشد؟

۲ دقیقه حداقل زمانی است که بچه ها و بزرگترها باید به مسواک زدن اختصاص دهند. با این حال، ۳ دقیقه بهتر است. می توانید از یک ساعت شنی (سه دقیقه ای) کمک بگیرید تا گذشت ۳ دقیقه به وضوح دیده شود.

رویش دندانهای شیری از چه زمان آغاز می شود؟

معمولا از ۶ ماهگی شروع می شود و تا حدود ۵/۲ سالگی طول می کشد تعداد دندانهای شیری ۲۰ عدد است.از دندانهای شیری اطفال باید مراقبت شود. از حدود ۵/۵ تا ۱۲ سالگی به تدریج دندانهای شیری لق می شوند و می افتند و هر دندان شیری که می افتد ۲ تا ۶ ماه طول می کشد تا جای آن دندان دایمی در بیاید .تعداد دندانهای دایمی ۳۲ عدد است

مشخصات یک مسواک خوب چیست؟

نرم باشد تا حتي با شدت عمل دست‌ها روي مسواك، لثه‌ها صدمه نبيند و در نهايت نيز بتواند جرم‌هاي دندان را بخوبي پاك كند.
۲- جنس مسواک باید مرغوب باشد چرا دندان من نیاز به درمان ریشه (روت کانال)دارد؟”

اگر پالپ دندان دچار التهاب یا عفونت شود دندان نیاز به روت کانال دارد. بدلیل پوسیدگی یا ضربه به دندان ایجاد می شود. روت کانال باعث حفظ دندان آسیب دیده و جلوگیری از انتشار عفونت می شود.

آیا روت کانال درمان جایگزین دارد؟

درمان جایگزین کشیدن است ولی لزوما حفظ دندان بهتر است.

آیا درمان ریشه خطرناک است؟

روت کانال از نظر احتمال ناراحتی که ممکن است ایجاد کند تفاوتی بادرمان های ترمیمی ندارد.

بعد درمان ریشه چه اتفاقی می افتد؟

بعد درمان ریشه دندان برای چندروز حساس می باشد ولی این ناراحتی ها به راحتی با استفاده از مسکن ها یاضد التهاب ها قابل کنترل است.

پیشگیری از روت کانال چیست؟

تنها راه جلوگیری رعایت بهداشت است که شامل: مسواک کشیدن درست و نخ دندان کشیدن، معاینه دندان پزشک هر شش ماه چه مدت پس از درمان

ریشه باید دندان ترمیم کرد؟

در اولین فرصت باید اقدام به ترمیم تاج دندان کرد. مگر در مواردی که درد و ناراحتی شدید وجود داشته باشد و به توصیه پزشک می بایست تا کمتر شدن ناراحتی به تعویق انداخت.

درمان مجدد ریشه؟ چرادوباره عصب کشی؟

درصورتی که ترمیم دائم دندان یک ماه پس از انجام درمان ریشه صورت نگیرد بدلیل ضعف پانسمان موقت در جلوگیری از آلوده شدن فضای ریشه – احتمال نیاز به انجام درمان ریشه مجدد است.

سوال تخصصی درمان ریشه

چرا بايد ارتودنسي را در نظر گرفت؟

ارتودنسي را مي توان براي اصلاح چندين مشكل مربوط به بهداشت دهان و دندان و طرح لبخند استفاده كرد، بيشتر افراد براي بهبود ظاهر چهره ي خود به دنبال درمان ارتودنسي مي باشند. اما در واقع چيزي بيشتر از آن است. اصلاح لبخند و وضعيت مناسب فك مي تواند به بهبود بهداشت دهان و دندان كمك كرد و خطر پوسيدگي دندان را كاهش داد و حتي موجب تسكين درد مفصل گيجگاهي فكي مي شود .

در اولين جلسه چه انتظاري بايد داشت؟

در جلسه اول دوره ي درمان تعيين شده و هزينه درمان تخمين زده ميشود اگر تصميم به انجام درمان بگيرد تصوير برداري از دندان انجام شده و جلسه بعدي جهت ادامه درمان تعيين مي گردد.

آيا مي توان در طول درمان آدامس جويد؟

آدامس اگر قند زيادي داشته باشد و يا چسبنده باشد كه به براكت ها بچسبد توصيه نمي شود. ولي اگر فرد در 24 ساعت اول كه اردتونسي كرده و يا كشش را عوض كرده توصيه ميكنيم به شرط اينكه اولا تعدادش زياد نباشد و اينكه قندش هم زياد نباشد چون فرآيند جويدن، دندان ها را جابجا ميكند و خون رساني را بيشتر می نماید و مفيد هم هست و  باعث حركت بهتر مي شود. اما از ديد قند و چسبيدن زياد توصيه نمي شود. اگر فرد بتواند اين دو تا آيتم را كنترل كنه اشكالي ندارد.

در صورت بيرون آمدن براكت چه بايد كرد؟

ممكن است در كسي مهم باشد و در كسي نباشد در مجموع وقتي كسي براكتش كنده ميشه اگر فرد را اذيت ميكنه و مشكلي رو داره ايجاد ميكنه نوبت بگيريد و به متخصص مراجعه كنيد ولي اگر اذيتي نداره و مشكلي ايجاد نميكنه ميتونه صبر كنه تا نوبت دكترشون برسد

آيا مرتب كردن دندان بدون ارتودنسي امكان پذير است؟

متأسفانه برخي از دندانپزشكان عمومي كه متخصص ارتودنسي نيستند با سواستفاده از نگراني بيمار نسبت به طول درمان ارتودنسي اقدام به تبليغاتي مانند “ارتودنسي سريع”، “اردتونسي در يك جلسه”، “مرتب كردن دندان ها بدون اردتونسي”، “اردتوسي با ليزر”. در اين موارد آنها با تراشيدن دندان در نواحي بيرون زده و ترميم دندان ها با كامپوزيت يا لمينت در قسمت هاي تورفته اقدام به رفع ظاهري مشكل نارديفي دندان ها مي كنند. حال آنكه اين كار منجر به آسيب جدي دندان ها حتي تا سر حد كشيدن آنها ظرف چندسال خواهد شد.

پاسخ سوال خود را نیافتید؟

  • YYYY slash MM slash DD