سوالات متداول

سوالات متداول 

افرادی که به هر علتی دندان ازدست داده باشند کاندید ایمپلنت هستند. ایمپلنت جهت جایگزینی دندان تا بازسازی همه دندانها را در بر می گیرد. در مورد از دست دادن یک یا چند دندان دیگر نیازی به تراش دندانهای مجاور بعنوان پایه پروتز نیست. ایمپلنت داخل استخوان قرار می گیرد و روکش روی همان ایمپلنت بدون اتکاء به دندانهای مجاور قرار داده می شود.
 ثابت است و دیگر نیازی به خارج کردن پروتز از دهان خود ندارید . – در روش ایمپلنت ،مانند دیگر درمانها نیاز به تراشیدن دندانهای سالم مجاور نیست . – ظاهر دندان ایمپلنت بسیار شبیه دندان طبیعی بوده و با دندان طبیعی تفاوت ظاهری ندارد. – در هنگام صحبت کردن و غذا خوردن احساس راحت و خوبی خواهد داشت . – از تحلیل استخوان و پیری زودرس صورت جلوگیری می کند.
با پیشرفت هایی که دندانپزشکی نوین داشته انتظار می رود بیشتر ایمپلنت ها عمر نا محدودی داشته باشند البته طول عمر یک درمان ایمپلنت بستگی به عوامل متعددی دارد که بهداشت ونحوه نگهداری توسط بیمار ، قطر و طول ایمپلنت ، توزیع صحیح نیروها روی ایمپلنت موثرند .
حجم استخوان فک علاوه بر کارآیی آن بعنوان محافظ ریشه دندان در ظاهر افراد هم تاثیر به سزائی دارد. ایمپلنت های دندانی در نقاطی که دندان از دست رفته است می توانند حجم استخوان فرد را حفظ کنند و با بهبود ظاهر صورت در بهبود کیفیت زندگی افراد تاثیر به سزائی بگذارند.

۱- مواد غذایی غنی از آهن مانند حبوبات شامل لوبیا عدس
۲- پروتئینها شامل گوشت قرمز،؛ تخم مرغ؛پروتئین حیوانی؛ شیر و بادام زمینی و جوانه ها سرشار از پروتئین هستند.
۳- سبزیجات شامل ؛ کاهو؛ کلم سبز؛ و جعفری و جعفری
۴- ویتامینها شامل میوه جات مختلف کدو حلوایی، هویج، سیب‌ زمینی و بروکلی مملو از ویتامین A هستند.

۲ دقیقه حداقل زمانی است که بچه ها و بزرگترها باید به مسواک زدن اختصاص دهند. با این حال، ۳ دقیقه بهتر است. می توانید از یک ساعت شنی (سه دقیقه ای) کمک بگیرید تا گذشت ۳ دقیقه به وضوح دیده شود.

معمولا از ۶ ماهگی شروع می شود و تا حدود ۵/۲ سالگی طول می کشد تعداد دندانهای شیری ۲۰ عدد است.از دندانهای شیری اطفال باید مراقبت شود. از حدود ۵/۵ تا ۱۲ سالگی به تدریج دندانهای شیری لق می شوند و می افتند و هر دندان شیری که می افتد ۲ تا ۶ ماه طول می کشد تا جای آن دندان دایمی در بیاید .تعداد دندانهای دایمی ۳۲ عدد است

۱- نرم باشد تا حتی با شدت عمل دست‌ها روی مسواک، لثه‌ها صدمه نبیند و در نهایت نیز بتواند جرم‌های دندان را بخوبی پاک کند.
۲- جنس مسواک باید مرغوب باشد

اگر پالپ دندان دچار التهاب یا عفونت شود دندان نیاز به روت کانال دارد. بدلیل پوسیدگی یا ضربه به دندان ایجاد می شود. روت کانال باعث حفظ دندان آسیب دیده و جلوگیری از انتشار عفونت می شود.

درمان جایگزین کشیدن است ولی لزوما حفظ دندان بهتر است.

روت کانال از نظر احتمال ناراحتی که ممکن است ایجاد کند تفاوتی بادرمان های ترمیمی ندارد.

بعد درمان ریشه دندان برای چندروز حساس می باشد ولی این ناراحتی ها به راحتی با استفاده از مسکن ها یاضد التهاب ها قابل کنترل است.

تنها راه جلوگیری رعایت بهداشت است که شامل: مسواک کشیدن درست و نخ دندان کشیدن، معاینه دندان پزشک هر شش ماه .

در اولین فرصت باید اقدام به ترمیم تاج دندان کرد. مگر در مواردی که درد و ناراحتی شدید وجود داشته باشد و به توصیه پزشک می بایست تا کمتر شدن ناراحتی به تعویق انداخت.

درصورتی که ترمیم دائم دندان یک ماه پس از انجام درمان ریشه صورت نگیرد بدلیل ضعف پانسمان موقت در جلوگیری از آلوده شدن فضای ریشه – احتمال نیاز به انجام درمان ریشه مجدد است.

سوال تخصصی درمان ریشه

ارتودنسی را می توان برای اصلاح چندین مشکل مربوط به بهداشت دهان و دندان و طرح لبخند استفاده کرد، بیشتر افراد برای بهبود ظاهر چهره ی خود به دنبال درمان ارتودنسی می باشند. اما در واقع چیزی بیشتر از آن است. اصلاح لبخند و وضعیت مناسب فک می تواند به بهبود بهداشت دهان و دندان کمک کرد و خطر پوسیدگی دندان را کاهش داد و حتی موجب تسکین درد مفصل گیجگاهی فکی می شود .

در جلسه اول دوره ی درمان تعیین شده و هزینه درمان تخمین زده میشود اگر تصمیم به انجام درمان بگیرد تصویر برداری از دندان انجام شده و جلسه بعدی جهت ادامه درمان تعیین می گردد.

آدامس اگر قند زیادی داشته باشد و یا چسبنده باشد که به براکت ها بچسبد توصیه نمی شود. ولی اگر فرد در ۲۴ ساعت اول که اردتونسی کرده و یا کشش را عوض کرده توصیه میکنیم به شرط اینکه اولا تعدادش زیاد نباشد و اینکه قندش هم زیاد نباشد چون فرآیند جویدن، دندان ها را جابجا میکند و خون رسانی را بیشتر می نماید و مفید هم هست و  باعث حرکت بهتر می شود. اما از دید قند و چسبیدن زیاد توصیه نمی شود. اگر فرد بتواند این دو تا آیتم را کنترل کنه اشکالی ندارد.

ممکن است در کسی مهم باشد و در کسی نباشد در مجموع وقتی کسی براکتش کنده میشه اگر فرد را اذیت میکنه و مشکلی رو داره ایجاد میکنه نوبت بگیرید و به متخصص مراجعه کنید ولی اگر اذیتی نداره و مشکلی ایجاد نمیکنه میتونه صبر کنه تا نوبت دکترشون برسد.

متأسفانه برخی از دندانپزشکان عمومی که متخصص ارتودنسی نیستند با سواستفاده از نگرانی بیمار نسبت به طول درمان ارتودنسی اقدام به تبلیغاتی مانند “ارتودنسی سریع”، “اردتونسی در یک جلسه”، “مرتب کردن دندان ها بدون اردتونسی”، “اردتوسی با لیزر”. در این موارد آنها با تراشیدن دندان در نواحی بیرون زده و ترمیم دندان ها با کامپوزیت یا لمینت در قسمت های تورفته اقدام به رفع ظاهری مشکل ناردیفی دندان ها می کنند. حال آنکه این کار منجر به آسیب جدی دندان ها حتی تا سر حد کشیدن آنها ظرف چندسال خواهد شد.

پاسخ سوال خود را نیافتید؟

  • Date Format: YYYY slash MM slash DD
دیدگاه ها

دیدگاه ها بسته هستند.